Svenljunga kommun logotyp, tillbaka till startsidan.

Du är här:

Kreativa Lärrum är ett unikt resurscentrum för pedagoger

Kreativa Lärrum finns till för alla pedagoger och skolor i vår kommun. Det är en plats där pedagoger kan låna specialpedagogiskt material. Syftet är att våra elever ska få det stöd och den hjälp de behöver. Kreativa Lärrum ligger samma lokaler som vuxenskolan. Med hjälp av olika lika typer av språkstimulerande och specialpedagogiskt material finns det goda möjligheter att ge våra elever det stöd de behöver.

Kreativa lärrum

Kreativa Lärrum en unik verksamhet där potentialen hos varje elev står i fokus. Hos Kreativa Lärrum är stödet en självklarhet. Tillsammans bygger vi en framtid där alla elever kan blomstra och nå nya höjder i sitt lärande. Kreativa Lärrum är en fantastisk verksamhet som tillsammans med våra grymma pedagoger gör skillnad för våra barn och elever varje dag., säger Tommy Fock, barn- och utbildningschef.

.

Uppdaterad: