logga svenljunga

Du är här:

Bidrag och stipendier inom kultur

Vill du söka kulturarrangörsstöd? Då har du kommit rätt! På denna sida hittar du information om vilka bidrag och stipendier vi erbjuder och hur du ansöker om dessa.

Glasögon ligger på ett paper bredvid en laptop.

För dig som vill söka stöd på upp till 5000 kronor gäller att du kan söka stödet löpande under året, men du måste söka minst en månad innan du genomför kulturarrangemanget. Du ska också redovisa hur det hela gick efter att du har genomfört det.
Om du vill söka ett större belopp måste din ansökan vara oss tillhanda senast 15 januari. Maxbeloppet som går att söka är 50 000 kronor.

Regler för kulturarrangörsstödet Pdf, 173 kB, öppnas i nytt fönster.

Ansökan och redovisning gör du på två olika blanketter. Ladda ner blanketterna för att ansöka och redovisa Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Vi delar årligen ut ett slöjdarstipendium till en person, grupp, förening eller organisation i kommunen som sysslar med slöjd eller konsthantverk.

Regler för slöjdarstipendium Pdf, 12 kB, öppnas i nytt fönster.

Skicka in din ansökan till kommunen senast den 30 april på särskild blankett Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Så här sker utdelningen

Vi delar ut stipendiet på 2 000 kronor vid nationaldagsfirandet i hembygdsparken i Svenljunga. Om stipendiet delas av flera är minsta summan 1 000 kronor per person.

.

Catrin Wolgner, Kultursekreterare, 0325-181 96
Karin Ryberg, Kulturchef, 0325-181 65

Uppdaterad: